top of page

Projeler

2006 Yılından bu yana parçası olduğumuz projeler...

dearsan_ship.jpeg

MSB Kıyı Römorkörü Projesi

Milli Savunma Bakanlığımız için DEARSAN tarafından üretilecek olan iki adet Kıyı Römorkörü için 9 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan sözleşmeye göre, Entegre Lojistik Destek hizmetleri kapsamında Kodlandırma, Dokümantasyon, BİK (Bakım İşlem Kartları) ve PBS (Planlı Bakım Sistemi), Lojistik Veri Dosyası ve Resimli Parça Katalogları hazırlanarak teslim edilecektir.

Pakistan Milgem Korvet Projesi

GelişimPark, ASFAT ile Pakistan Deniz Kuvvetleri arasında imzalanan “PN MİLGEM Projesi” kapsamında ELD Yazılım ve Hizmetleri konusunda 2020 yılı haziran ayında ASFAT ile sözleşme imzalamış ve çalışmalarına başlamıştır.

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi, ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretilmesini kapsamaktadır. Korvetlerin iki adetinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer iki adetinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirilecektir.

Program kapsamında ilk gemi Türkiye’de 54’nci ayda, ikinci gemi Türkiye’de 60’ncı ayda, üçüncü gemi Pakistan’da 66’ncı ayda, son gemi ise Pakistan’da 72’nci ayda tamamlanacaktır. İlk korvet 2023, son korvet ise 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecektir.

GelişimPark, alt yüklenici olarak Türkiye’nin en önemli askeri denizcilik ihracat projesine ELD (Entegre Lojistik Destek) Yazılımı ve Hizmetlerini gerçekleştirmek üzere 11 yıllık tecrübesiyle katkıda bulunacaktır.

Türkiye’nin sahip olduğu milli yeteneğin “dost ve kardeş ülke” Pakistan’a ihracatı, ülke sanayisi ve mühendislik kabiliyetinin geldiği aşamayı göstermesi açısından önem taşımaktadır.

milgem33333.jpeg
sefine.png
sefineKapakResmi-2-1536x863.png

DİMDEG – Entegre Lojistik Destek Hizmetleri

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Sefine Tersanesi arasında imzalanan “Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) Tedarik Projesi kapsamında  Gelişimpark, ELD hizmetleri konusunda 2018 yılı aralık ayında Sefine ile sözleşme imzalamış olup, sözkonusu faaliyetlerine başlamıştır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına yönelik hazırlanan projeyle muharip gemilerin akaryakıt, su ihtiyaçları ile yiyecek, yedek parça, tıbbi malzeme, cephane ikmal ihtiyacı denizde ikmal yöntemiyle giderilecektir. Bu gemi aynı zamanda MİLGEM, LHD gibi muharip gemilerle birlikte açık deniz ve okyanus ötesi sahalarda Komuta Kontrol Gemisi görevini icra etme kabiliyetine sahip olacaktır.

LHD Gemisinden sonra Deniz Kuvvetlerimizin ikinci büyük gemisi olacak DİMDEG, sahil desteği olmaksızın, en az dört geminin ikmal maddeleri (yiyecek, su, tıbbi malzeme, yakıt, cephane vb.) bütünlemesini denizde ikmal yöntemi ile gerçekleştirebilecektir.

DİMDEG; gemiler ile üzerlerinde konuşlu bulunan insanlı ve insansız su üstü ve su altı araçlarının, helikopterlerin ve insansız hava araçlarının belirli bir seviyedeki bakımlarının-onarımlarının yapılmasına da destek sağlayacaktır.

Komuta-Kontrol Gemisi olarak görev yapacak olan DİMDEG, Savaş Dışı Harekât kapsamında insani yardım, deniz haydutluğu ile mücadele, doğal afet yardım, arama kurtarma, muharip olmayanların tahliyesi faaliyetlerine destek sağlayacaktır.

GEMED Projesi

GEMED Projesi (Gemi Muharebe Etkinlik Değerlendirme Modeli Geliştirilmesi) kapsamında STM’ye (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.) Lojistik/İkmal/Tedarik Ömür Devri matematik modellerinin geliştirilmesi ile ilgili danışmanlık hizmeti verilmesine başlanmıştır. (Haziran 2018)

stm-logo.png

LDG – Entegre Lojistik Destek Hizmetleri

 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 2015 yılı içinde inşa edilmesine başlanan Lojistik Destek Gemisi (LDG) Projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan ELD hizmetleri için SELAH Tersanesi ve GELİŞİMPARK arasındaki sözleşme, Eylül 2014 ayında imzalanmıştır.

 • 7 Mayıs 2014’de yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilecek Lojistik Destek Gemisi (LDG) Projesi ile ilgili Selah Tersanesi ile sözleşme 24 Kasım 2014 tarihinde imzalanmıştır.

 • Lojistik gemilerinin görevi, operasyon güçleri için yiyecek, su, giyecek, ekipman, mühimmat, yakıt ve inşaat malzemelerinin temini; personel, teçhizat ve ekipmanın taşınması; tıbbi yardım, ekipman, araç, gemi bakım-onarımı gibi lojistik destekleri sağlamak olarak tanımlanmaktadır.

 • Lojistik destek gemileri, deniz aşırı bölgelerde bulunan askeri üslerde birliklerin lojistik gereksinimini tam olarak karşılamak amacıyla kullanılıyor olacaktır.

 • Bunun yanısıra olası çıkarmalar sırasında, ihtiyaç olunan tüm malzeme ve personel bu gemiler ile yerine ulaştırılabilmektedir.

 • Bu proje, bugüne kadar inşa edilen projeler içinde, en kısa sürede inşa edilecek proje unvanını da taşımaktadır. Lojistik Destek Gemisinin ilki 16 ay gibi kısa bir süre içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.İki geminin teslim süresi 26 ay olacaktır.

 • Sözleşme yürütme faaliyetlerine devam edilmektedir.

ldg2.jpeg

LST – Entegre Lojistik Destek Hizmetleri

 • SSİK kararları doğrultusunda, TÜRK DENİZ KUVVETLERİ’ nin, “Tank Çıkarma Amfibi Gemisi (Landing Ship Tank – LST)” projesini kazanan Anadolu Deniz İnşaa Kızakları (ADİK) Tersanesi ile Gelişimpark, ELD hizmetleri konusunda 2013 yılında sözleşme imzalamış olup, sözkonusu faaliyetlerine devam etmektedir.

 • Uzak mesafelere güç aktarımı ihtiyacı, hava imkân ve kabiliyeti olan, geniş hacmi ile araç ve insanların belli bir süre korunaklı şekilde barınabileceği ve personel ile malzemenin nakil edilebilmesine olanak veren gemilerdir. Bu sayede gelişmiş ileri muhabere elektronik ve komuta kontrol imkânları ile harekat ve lojistik görevlerine katkı sağlamanın yanı sıra gerektiğinde doğal afet görevlerini yerine getirebilecek imkan ve kabiliyetlere sahip olunacaktır.

 • 6 Ocak 2010 tarihinde, Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) tarafından ihalesi ADİK’e verilen LST projesinde 16 Haziran 2011 tarihinde iki gemi için Tedarik Sözleşmesi imzalanmıştır.

 • 17 Haziran 2013’de Sözleşme Takviminin başladığı LST projesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde ilk gemimim sacı kesilmiştir. 17 Şubat 2017’de şanlı Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim edildiğinde TCG BAYRAKTAR adını alacak gemimizin imalat süreci başlamıştır.

 • LST gemileri, şu ana kadar özel sektör askeri tersanelerinden yapılmış en kapsamlı gemiler olacaktır.

 • Tamamen yerli ve özgün tasarım olarak ADİK Tersanesinde inşa edilecek olan 2 adet Amfibi Gemi (LST) gemi üst orta büyüklükte ve önemli bir savunma gücüne sahip olacaktır.

 • LST, KARADENİZ, MARMARA, EGE DENİZİ ve AKDENİZ harekat alanları ile çevre ve uzak denizlerin uluslararası sularında emniyetle seyir yapabilecektir. Araç ve personel taşıma kapasitesi, komuta kontrol hizmetleri, gündüz ve gece helikopter harekatı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkanı ile deniz gücümüzün dünya denizlerinde temsiline de çok önemli bir katkı sağlayacaktır.

 • Gemi Personeli  : 12 subay, 51 Astsubay, 66 erAmfibi personel  : 350Gemide toplam 566 kişilik yatak kapasitesi mevcut olacaktır.

 • Sözleşme yürütme faaliyetlerine devam edilmektedir.

lst-768x373.jpeg

LCT- Entegre Lojistik Destek Hizmetleri

TÜRK DENİZ KUVVETLERİ “Süratli Amfibi Gemi (LCT)” Projesi ELD faaliyetleri, Anadolu Deniz İnşaa Kızakları (ADİK) Tersanesi için GELİŞİMPARK tarafından gerçekleştirilmiştir.

 • 2009 ‘ da SSM’ in ihalesi sonunda Furtrans-ADİK Ortak girişimi ile sözleşmesi imzalanan, Süratli Amfibi Gemi (LCT) projesi kapsamında DzKK’ nin ihtiyacına dönük, toplam sekiz adet gemi % 74 yerli katkı taahüdü ile tedarik edilmiştir.

 • Tamamen yerli imkanlarla tasarlanan ve inşa edilen sınıfındaki en süratli ve en yüksek taşıma kapasitesine sahip gemilerdir.

 • LCT’ ler geliştirilen tekne formlar sayesinde gelenekesel formdaki çıkarma gemilerine göre ortalama 8-10 knots daha hızlı seyretmektedir.

 • Milli tasarıma sahip olan Süratli Amfibi Gemilerin dünya ölçeğine az rastlanır şekilde ‘Tek Gövdeli deplasman teknesi’ ile 18 knot sürate ulaşabilmesi önemli bir başarıdır.

 • Görev fonksiyonları itibarıyla, dünya pazarlarında dikkatini çekmektedir.

 

 

Tamamen yerli imkanlarla tasarlanan ve inşa edilen sınıfındaki en süratli ve en yüksek taşıma kapasitesine sahip gemilerdir.

LCT’ ler geliştirilen tekne formlar sayesinde gelenekesel formdaki çıkarma gemilerine göre ortalama 8-10 knots daha hızlı seyretmektedir.

amfibiGemi.png
amfibi2.jpeg
amfibi4.jpeg
bottom of page